Aktivnosti BZK "PREPOROD" Srebrenik 2012. godina.

Mart:

 • je održana redovna skupština BZK "Preporod" Srebrenik i tom prilikom je izabran novi izvršni odbor i predsjednik društva. Za predsjednika društva je izabran Nermin Tursić a članovi izvršnog odbora su: Adnana Ibrić, Kimeta Buševac, Esad Dedić, Nasiha Ibrić, Damir Babajić, Haris Mehmedović, Nazif Hasanović, Razim Slanjankić, Fadil Duranović i Nermin Tursić

April:

 • Manifestacija “Sjećanje na Ešrefa Berbića”, koja ima cilj da se ne zaborave ljudi koji su ostavili traga na razvoju kulture na našoj općini. Ova manifestacije će od naredne godine nositi naziv “Zavičajni pjesnik – Ešref Berbić”. U održavanje manifestacije se aktivno uključilo pet područnih OŠ sa više od 50 učenika i više od 90 literarnih radova. Nosilac aktivnosti je Klub pisaca “Preporoda”.

Maj:

 • Promocija zbirke pjesama Ne diraj u moje pjesme autora Muje Bijelića. Promocija je održana u prepunoj plavoj sali Doma kulture, a promotor knjige je bila profesorica Šaha Salihović.
 • Izložba i sedmodnevna postavka slika i skulptura autora Muje Bijelića u holu Domakulture.
 • U organizaciji radija SLON Tuzla (program uživo sa trga u Srebreniku), BZK “Preporod” iz Srebrenika je dobio priliku da javnosti prezentira aktivnosti društva kroz kulturno djelovanje kako na našoj općini, tako i u Regiji. O aktivnostima “Preporoda” govorio je predsjednik Nermin Tursić. U ime Kluba sazlija obratio se Razim Slanjankić, a Klub pisaca predstavio je Fadil Duranović.
 • Film o sazu u sjeveroistočnoj Bosni (Saz na kuli Gradaščevića) čiji je autor Razim Slanjankić snimljen je na kuli Husein-kapetana Gradaščevića u Gradačcu, a nosilac aktivnosti je bio Klub sazlija koji djeluju pri našem Društvu. U filmu su angažirani profesionalni i amaterski glumci, te sazlije koje djeluju pri Klubu sazlija “Preporod” u Srebreniku i sazlije iz Tuzle.

Juni:

 • Promocija knjige Bošnjaci nakon socijalizma autora prof. dr. Šaćira Filandre u plavoj sali Doma kulture. Promotori knjige bili su prof. dr. Senadin Lavić i mr. Nermin Tursić.
 • Prvi međunarodni Festival saza i sevdaha Srebrenik − FESS u kino sali Doma kulture.
 • Učestvovali na promociji romana Putevi spasa autora Fadila Duranovića na Susretima predsjednika u Srebrenici. Promotori romana su bili profesorica Jasna Hadžiselimović i mr. Nermin Tursić.

Juli:

 • Učešće na manifestaciji “Žetva” u Županji, gdje su predstavljeni bošnjačka tradicija, kultura i nošnja, te tradicija i način žetve pšenice.
 • Učešće na manifestaciji “Žetva” u Špionici u organizaciji HKD “Napredak” Špionica - Srebrenik.

August:

 • Manifestacija “Veče sa “Preporodom” u sklopu OGUS-a 2012., ispred Doma kulture. Veliki broj naših sugrađana je sa oduševljenjem pratilo ovu manifestaciju u kojoj su bili aktivno angažovane sazlije iz Srebrenika, ali i iz naše regije.

Septembar:

 • Promocija knjige Predslavenski korijeni Bošnjaka autora prof. dr. Ibrahima Pašića u plavoj sali Doma kulture. Promotori knjige bili su prof. dr. Omer Ibrahimagić i mr. Nermin Tursić.
 • Promocija zbirke pjesama Život mladost autora Muje Bijelića u plavoj sali Doma kulture. Knjigu je promovirala Fikreta Jašić.

Oktobar:

 • Promocija zbirke pjesama Kišom umivana autorice Mine Imširović i zbirke pjesaama Nedorečeno autorice Majde Ovčine. Knjige je promovirao Fadil Duranović.
 • Komemoracija doktoru Hašimu Muharemoviću, interpretatoru sevdalinki, tekstopiscu i jednom od najpoznatijih sazlija u BiH, koji je bio član Kluba sazlija pri “Preporodu”.

Novembar:

 • Promocija knjige Bosanski identitet i suverenitet autora prof. dr. Omera Ibrahimagića u plavoj sali Doma kulture. Promotori knjige su bili dr. Omer Hamzić i mr. Nermin Tursić.

Decembar:

 • Izložba i petodnevna postavka levhi autora Zehrudina ef. Muhedinovića u holu Doma kulture.
 • Promocija kratkometražnog filma “Zapis – čovjek i umjetnost” autorice Kimete Buševac u kino sali Doma kulture.
 • Promocija knjige Bošnjaci - Muslimani u odbrani Dubrovnika 1991 – 1995 autora Kemala Tursunovića. Promotori knjige su bili Izet Spahović, književnik Mato Jerinić i Nermin Tursić. Promociju su obogatili učenici JU MSŠ i JU IOŠ svojim kultuno-zabavnim programom.
 • Pokrenuta je aktivnost o temi “Budimo Bošnjaci da ne bismo bili ostali”