VIJESTIBZK "Preporod" Srebrenik

Pratili smo uživo - Bosna i Hercegovina - Austrija 1-0

BiH - Austrija

Sinoć je fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine na stadionu Bilino polje pred oko 9.000. gledalaca savladala Austriju 1- 0 u okviru drugog kola grupe B3 Ueffa lige nacija.

U izvanrednoj atmosferi praćenoj bučnim navijanjem 9.000.ljudi, na stadionu koji prima 10.000. gledalaca Bosna i Bercegovina je uspjela savladati žilavu i tehnički besprijekorno spremnu reprezentaciju Austrije 1-0 u kojoj igraju neki od najboljih igrača Evrope, poput Alabe i Arnautovića.

Da će utakmica biti teška vidjelo se nakon prvi 15 minuta utakmice kada su Austrijanci diktirali tempo i imali više loptu u nogama. Naši igrači su teško prenosili loptu na polovinu protivnika, a o bilo kakvim šansama, nije bilo ni govora. Igralo se oprezno na obje strane, prvenstveno vodeči računa da se ne napravi kakva kardinalna greška.

U prvom poluvremenu Austrijanci su zaprijetili par puta sa distance, ali sve je bilo bezopasno po naš gol. Naš tim je imao najbolju šansu pred kraj poluvremena kada je Džeko jednu nabačenu loptu sa lijeve strane propustio proslijediti u mrežu sa pet metara udaljenosti. U drugom poluvremenu i dalje smo imali problema sa prenosom lopte i organizovanjem igre do protivničkog šesnaesterca. Počelo je ponestajati snage, a Džeki u sredini i Višći na boku nije bilo igrača, koji bi pomagali u napadu.

Ipak u 78.minuti iz jedne polukontre Džeko je uspio prići protivničkom golu na desete metara i plasirati loptu u suprotni golmanov kut - prizemno za 1- 0. Bilino polje se zaorilo na sve strane. U sudačkoj nadoknadi udarac Duljevića sa desetak metara zaustavio je protivnički igrač na gol crti i tako je propuštena najbolja prilika na utakmici za 2-0.

U odličnoj atmosferi navijanja naša ekipa zauzima vodeću poziciju u grupi sa maksimalnih 6 bodova, što je vjerovatno najbolji start naše reprezentacije u službenim takmičenjima.

Našoj ekipi fali još uigravanja u fazi organizacije napada. Odbrana i nije tako loša obzirom na izostajanje nekih ključnih igrača (Kolašinac, Bičakčić i dr).
Najviše aplauza sinoć je od naših navijača pokupio golman Šehić, koji je u kaznenom prostoru pohvatao dosta visokih lopti. U napadu nedostaje brzine i prodornosti i vidi se da nam fali jedan vrsni napadač, koji bi vršio pritisak na protivničku odbranu konstantno. No i pored svega selektor Prosinečki u jutrošnjim izjavama pomalo diplomatski hvali igru i zalaganje naših igrača u stilu da u ovom trenutku bolje i ne može.

Interesantna je izjava i selektora Austrije koji tvrdi da je njegova ekipa nadigrana od BiH, pogotovo kad je u pitanju fizička priprema, što je u konačnici i presudilo pobjednika.

Rezultat se pamti i lijepo je gledati tablicu grupe u kojoj je BiH na prvom mjestu. Ovom pobjedom smo došli na korak do osvajanja prvog mjesta u grupi i prelaska u elitni razred A Lige nacija, što bi obzirom na sve okolnosti koji prate naš tim bio kolosalan uspjeh za ovu ekipu i trenera Prosinečkog.